“Qasja e trajtimit të kyçeve në Ballkan është thjesht vrasje”, ka thënë për herë të parë në një intervistë të sinqertë një specialist i famshëm evropian i sëmundjeve të kockave

Z. Kujtim K., një specialist i famshëm evropian i sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor, fitopraktik dhe osteopat:
Sëmundjet e kyçeve shkaktohen të gjitha nga një gjë që injorohet plotësisht nga ekspertët e vendit tonë.
Kujtim K.: 'Shumë prej nesh janë ende duke trajtuar sëmundjet e sistemit muskuloskeletor me ilaçe të vjetruara dhe joefektive që duhen marrë rregullisht. Ndërkohë, problemet e kyçeve mund të zgjidhen në Evropë po aq lehtë dhe shpejt sa ftohja e zakonshme'
Vitin e kaluar, Kujtimi vizitoi vendin tonë për biznes për të shkëmbyer informacione mbi trajtimin e kyçeve me ekspertët e vendit tonë dhe mbeti vërtet i tronditur. Bazuar në kontrollin e Kujtimit, zhvillimi i reumatologjisë në vendin tonë ka ngecur në mesin e shekullit të kaluar.
Gjatë disa konferencave të bujshme në Gjermani, zoti Kujtim K. pranoi të na jepte një intervistë. Çfarë nuk ju pëlqen ju si specialist i famshëm në qasjet tona mjekësore dhe pse jeni kaq i sigurt se ne nuk do të përparojmë kurrë në këtë drejtim? Ai ka dhënë detajet lidhur me këtë në intervistë.
- Duke iu përgjigjur disa pyetjeve të gazetarëve evropianë, ju përmendët se jeni tronditur nga qasja e ndjekur për mjekimin e kyçeve të ekspertit tonë. Çfarë ju ka habitur dhe ju ka lënë përshtypje të tillë më shumë nga të gjitha?
- Para se të flas, më lejoni të them se nuk kam asgjë kundër vendit, kulturës apo popullit tuaj në përgjithësi. Pavarësisht kësaj, sistemi juaj i kujdesit shëndetësor është vërtet tronditës. Në këtë fushë, vendi juaj mbetet rreth 20-30 vjet pas Evropës. Në veçanti, për sa ka të bëjë me sëmundje të kyçeve dhe muskuloskeletit. Por në bazë të të dhënave që kam, mund të them me bindje se reumatologjia si shkencë është thjesht inekzistente në vendin tuaj.
Le të hedhim një vështrim se çfarë rekomandojnë specialistët tuaj për trajtimin e kyçeve, Viprosal, Dolgit, Voltaren/ Fastum Gel, Diclofenac, Teraflex, Nurofen dhe produkte të tjera.
Sidoqoftë, këto ilaçe nuk i shërojnë KYÇET DHE KËRCET, ata vetëm lehtësojnë simptomat - dhimbjen, inflamacionin dhe ënjtjen. Tani mere me mend se çfarë ndodh brenda trupit. Kur marrim një pilulë, vendosim xhel anestezik ose marrim një injeksion, dhimbja largohet. Por, sapo të mbarojë efekti i ilaçeve, dhimbja kthehet menjëherë.
Dhimbja është një sinjal i rëndësishëm, e cili tregon për procesin patologjik në kyçe. Kur ne thjesht mpijmë dhimbjen, kyçet e prekura i nënshtrohen një procesi edhe më të madh shkatërrues. Ata përkeqësohen 3-5 herë më shpejt, dhe kjo përfundimisht çon në ndryshime të pakthyeshme dhe në imobilizim dhe paaftësi të plotë.
Në Evropë një qasje e tillë ndaj dhimbjeve të kyçeve nuk përdoret më për më shumë se 20 vjet. Vrasësit e dhimbjes përdoren vetëm në raste ekstreme, me përpikëri dhe saktësi. Në Gjermani, ato shiten vetëm me recetë dhe nën kontroll të rreptë.
Të ashtuquajturat 'kondrombrotjës' janë të ndaluar, duke qenë ilaçe të padobishme dhe asgjë tjetër veçse një zhvatje.
Mjekët dhe kimistët tuaj thjesht tallen me njerëzit! Është e qartë se shitja e qetësuesve të shtrenjta që eliminojnë simptomat është shumë më e dobishme sesa shërimi i sëmundjes një herë e përgjithmonë, duke rikthyer kështu përkeqësimin e kyçeve. Por si ka mundësi që ata mund të guxonin ta bënin këtë!
- Cila është situata në Gjermani për trajtimin e kyçeve?
- Të gjithë mjekët gjermanë, reumatologët dhe infermierët e dinë që prej një kohe të gjatë se për të kuruar sëmundjen, duhet të veproni mbi shkaqe dhe jo në pasoja. Kjo është një garanci për shërim të plotë, të shpejtë dhe të sigurt. Dhe cila është arsyeja kryesore për problemet me kyçet? Akumulimi i orto-kripërave për shkak të ç’rregullimit të qarkullimit të gjakut dhe problemeve të qarkullimit të lëngjeve sinoviale.
Kristalet ose kripa e vërtetë e acidit uric janë shkaku i sëmundjes.
Osteofitet ose kripërat e kalcinuara shkaktojnë 97% të sëmundjeve të kyçeve dhe shpinës. Ato janë të gjitha llojet e artritit dhe osteoartritit, DDD, osteoporoza, reumatizmi, bursiti dhe madje edhe higroma. Të gjitha këto sëmundje kanë një shkak rrënjësor - mbetjet e osteofiteve.
Kripërat grumbullohen në sipërfaqen e kyçeve dhe, njëlloj si letra e zmerilit shpërndajnë indet përreth, d.m.th. kockave dhe kërcit. Rritja e kristaleve të kripës dëmtojnë indin e muskujve, tendinat, enët e gjakut dhe kapilarët, Duke shkaktuar kështu inflamacion, infeksion, ënjtje dhe dhimbje të forta.
Në raste të avancuara, mbetje të mëdha orto-kripërash mund të shkëputin lehtë një pjesë të një kocke pas një lëvizje të papritur, duke shkaktuar kështu paaftësi të plotë dhe palëvizshmëri të përhershëm të kyçit.
Një mosbesim shumë i rrezikshëm është se kalciumi është i mirë për kyçet. Po, kalciumi është i mirë, por vetëm nëse keni kyçe të SHËNDETSHME . Kur kyçet dhembin ose janë të plasaritura, do të thotë që rreth tyre është formuar një shtresë e osteofiteve. Përveç forcimit të indit kockor, kalciumi gjithashtu forcon kripërat e osteofiteve, duke përkeqësuar dhe përshpejtuar rritjen e tyre.
Prandaj, reumatologët gjermanë së pari rivendosin qarkullimin e gjakut në kyçin e prekur për të hequr orto-kripën, të grumbulluar ndër vite. Kjo, nga ana tjetër, rikthen qarkullimin normal të lëngut sinovial dhe shkakton procesin e shërimit të indit të kyçit.
Kalkinoza Kyçe të dëmtuara dhe që djegin Kristalet e kripës 'Rritja' e orto-kripës në sipërfaqet e kyçeve - shkaku kryesor i të gjitha ndryshimeve patologjike.
Është mjaft e çuditshme por kyçet mund të rigjenerohen shumë mirë dhe ato janë në gjendje të shërohen vetë, si një hardhucë që ​​rrit përsëri bishtin e saj. Ata thjesht kanë nevojë për një ndihmë të vogël për të pastruar mbetjet e orto-kripës dhe procesi do të nisë vetë.
Në vitet '90 të shekullit të kaluar, shkencëtarët zviceranë ishin në gjendje të zhvillonin një formë të veçantë të kuazi-vitaminës B, të ashtuquajturën alfa-artroferol. Ajo përftohet nga sinteza e përbërësve natyralë, të tilla si vaji i gjembave të bredhit, brirët e drerëve, rrënja e kuqe bearish dhe mbi 50 ekstrakte të tjera.
Kjo substancë është në gjendje të depërtojë në molekulat e orto-kripërave dhe të largojë ato nga brenda, duke sjellë një sipërfaqe më të pastër të kyçeve, duke rivendosur gjakun dhe qarkullimin e lëngjeve sinoviale. Efekti është i PËRHERSHËM! Ose më saktë, derisa kripërat të grumbullohen përsëri (por kjo do të zgjasë disa dekada). Nuk është më e nevojshme të merren vazhdimisht ilaçe për të hequr qafe dhimbjen dhe inflamacionin. Nuk ka nevojë të kesh frikë se një ditë kyçi juaj mund të "ngecë" përgjithmonë, dhe se do të privoheni plotësisht nga lëvizja dhe do t'ju duhet protetika. Njerëzit bëhen plotësisht të shëndetshëm për dekada me radhë.
Kur pashë statistikat, mu ngritën qimet përpjetë. A e di njeri se cili është shkaku më i madh i aftësisë së kufizuar në vendin tuaj? Nuk është kanceri, HIV apo diabeti, por është osteoartriti! Vetëm imagjinoni: artriti trajtohet për 4-6 javë me përdorimin e një suplementi të lirë. Ndërkohë, kjo sëmundje çon në paaftësi në 90% të rasteve në vendin tuaj!
Sot në Gjermani, sëmundjet që prekin kyçet nuk konsiderohen të rrezikshme. Nuk po flas për lëndime të rënda traumatike: thyerje, thyerje të eshtrave, etj. Kyçet me dhimbje dhe që djegin tregojnë "ndotjen" e tyre me kripëra dhe kanë nevojë për pastrim. Pas një trajtimi prej 4-6 javësh "pastrimi", kyçet kthehen në gjendjen e tyre normale dhe problemet mund të harrohen për dekadën tjetër.
Sëmundjet e kyçeve që ekspertët përpiqen t'i “trajtojnë” veçmas janë kombinuar prej kohësh në një klasë sëmundjesh të njohura si kyçe karcinozë. Ato përfshijnë:
  • Metabolizëm me defekt
  • Artrit
  • Osteoartrit
  • Sëmundja degjenerative e diskut
  • Reumatizëm
  • Osteoporozë
  • Bursit
  • Sinovit
  • Higromë
Kjo është një listë shumë e shkurtër, por sëmundjet e tjera janë vetëm një nën-klasë e nëntë sëmundjeve kryesore të listuara më lart. Për shembull, koksartoza është një lloj osteoartriti, etj.
Kjo listë e gjatë e sëmundjeve trajtohet shumë lehtë me një pastrim të thjeshtë të kyçeve. Është absolutisht e sigurt, nuk kërkon ndjekje mjekësore dhe mund të bëhet nga shtëpia.
- Si i 'pastroni' kyçet në Gjermani?
- Sot, ekzistojnë përgatitje të veçanta për të pastruar depozitat e kripës. Për shembull, një markë shumë e mirë është Nautubone.
Përparësia e Nautubone është se ai përmban një sere artro-vitaminash të sistemit dhe elementëve gjurmë, të zhvilluar për të përmirësuar performancën e indeve të kyçeve. Kjo do të thotë që ajo jep efektin e duhur shërues në indet e kockave dhe kërcit, lëngun sinovial, fibrat e muskujve, ligamentet dhe tendinat. Me fjalë të tjera, ka një veprim të gjerë.

Arsyeja është formula ne përbërës aktivë shumë të vecantë. Ka edhe shumë vitamina dhe mikroelementë (fosfor, potasium, nikel, kalcium, silic, sodë etj) si edhe 18 aminocadite (nga 22 që ekzistojnë total) .

- Me sa kuptoj unë, Nautubone nuk shitet në farmaci?
- Ke të drejtë, nuk shitet në dyqane. Problemi është se ekspertët tuaj preferojnë t'i mbushin njerëzit plot me qetësues kundër dhimbjeve dhe kondroprotektorë sesa t'i trajtojnë ata.
Megjithatë, unë njoh disa specialistë në vendin tuaj që janë aktivisht të interesuar për metodat e avancuara të trajtimit. Sigurisht, ata të gjithë e dinë për Nautubone dhe vetitë e tij shëruese, por asnjëri prej tyre nuk ka të drejtë të japë atë si ilaç pa marrë më parë miratimin nga qeveria.
Me sa kuptoj unë, prodhuesit e Nautubone kanë dashur ta hedhin produktin e tyre në tregun e farmacisë por nuk kanë mundur ta bëjnë këtë për shkak të konkurrencës. Është mjaft e thjeshtë: nëse produkti shkon në raftet e farmacive, atëherë tregu farmaceutik do të përballet me humbje të mëdha. Para së gjithash, është një biznes masiv! Në Evropë, ky sektor mbahet nën kontroll të rreptë në nivel qeveritar.
- Çfarë u rekomandonit njerëzve me dhimbje kyçesh?
- Nëse dëshironi të keni kyçe të shëndetshme, harroni ato ilaçe që ju jepen nga specialistët, sepse e gjitha është e vjetëruar dhe arsyeja e qasjes së tyre të gabuar. Por nuk është faji i tyre, është thjesht mënyra se si është projektuar sistemi ynë i kujdesit shëndetësor. Kjo prek veçanërisht personat mbi 50 vjeç.
Fatmirësisht, ka një zgjidhje. Redaksia jonë ka arritur një marrëveshje me qendra të pavarura kërkimore ortopedike dhe reumatologjike si dhe me postën shtetërore për të shpërndarë produktin tonë me një çmim të reduktuar për njerëzit që luftojnë me probleme kyçesh. Stafi i qendrës organizoi një vend shpërndarjeje ku produkti ynë mund të blihet me çmim të zbritur. Tani absolutisht çdokush mund të blejë Nautubone me një zbritje të konsiderueshme.
Tani mund të blini një kurë Nautubone që do t'ju zgjasë 2 muaj. Mijëra njerëz e kanë shfrytëzuar tashmë këtë ofertë speciale. Ne do të dëshironim të pyesnim këdo që ka provuar Nautubone të japë një vlerësim nga 1 në 10. Deri më sot, 3,000 njerëz kanë marrë pjesë në testimin e suplementit dhe e vlerësuan efektivitetin e tij me 9.97 nga 10.
Siç mund ta shihni, Nautubone ka ndihmuar mijëra njerëz të rifitojnë lëvizshmërinë e kyçeve dhe të heqin qafe dhimbjen e tyre. Ju mund të bëheni një prej tyre.
- Për sa kohë do të zgjasë promovimi?
- Për aq kohë sa të ketë gjendje. Por unë dua të paralajmëroj që stoku i mbetur me çmim 3900 ALL është i ulët. Porositë po vijojnë. Përmes fjalës, njerëzit i kalojnë njëri-tjetrit informacione dhe ua rekomandojnë miqve. Ata përpiqen ta porosisin atë për të afërmit ose miqtë. Askush nuk e priste që informacioni rreth Nautubone do të përhapej kaq shpejt.
Pra, për sa kohë që produkti është ende në dispozicion, ju rekomandoj atyre që janë të paktën 45 vjeç ta marrin atë me një çmim të zbritur prej 3900 ALL .

Nga sasia e disponueshme me një çmim të veçantë:

23 copë.

product
7800 ALL
3900 ALL

Duke klikuar butonin "porosi", ju konfirmoni që keni lexuar Politikën e Privatësisë dhe Termat dhe Kushtet dhe jepni pëlqimin tuaj për përpunimin e të dhënave tuaja personale.

By clicking the "order" button you confirm that you have read Privacy Policy and Terms&Conditions and give your consent to the procession of your personal data.


Komentet


Jena/ Tiranë
Faleminderit. Shume e dobishme! Më është dashur të paguaj 15000 ALL! në një klinikë private për një trajtim të injeksioneve. Kam porositur Nautubone me ofetë speciale. Menaxheri tha se është ende në dispozicion, por ata po përballen me shumë porosi. Më vjen mirë që zbulova këtë mundësi.
Vina/ Shkodër
Unë jam një nga ata me fat që arriti të provoj Nautubone. Është vërtet më e mira. Kam osteoartrit për 7 vjet më parë, është një torturë e vërtetë. Unë kam qenë e gatshme të marr pilula dhe injeksione për pjesën tjetër të jetës sime, por në fund të fundit, pas një kursi me Nautubone, dhimbja është zhdukur, plotësisht. Unë e rekomandoj atë për të gjithë - ndihmon!
Nikolas/ Tiranë
Jam 63 vjeç. Gjunjët më dhembin që kur isha 53 vjeç. Kohët e fundit, dhimbja u bë e padurueshme. Miku im doktor (ne jemi shokë që nga djemtë) më tregoi për këtë program dhe këshilloi që të marr këtë ilaç 3 muaj më parë. Tani po shpresoj si një lepur... Megjithëse duhet të jem më i kujdesshëm. Sidoqoftë, ky ilaç është më i miri!
Elena/ E panjohur
Kam porositur timen me ofertën speciale. Ata premtuan ta dorëzojnë brenda 5 ditëve, unë mund ta mar rte zyra postare. Mezi pres
Kejti/ Gjirokastër
Unë mendoj se mjekët tanë janë shumë të zotë për të na rrjepur. Paraja është e vetmja gjë për të cilën ata kujdesen. Çdo gjashtë muaj kam injeksion. Vjeshtën e kaluar, ajo më dha aq shumë ilaçe sa unë u tremba për të filluar trajtimin. Ajo as që i ka shikuar sëmundjet e tjera që kam, dhe efektet anësore të mundshme. Ajo nuk u kujdes dhe më dha vetëm recetën për ilaçin që u kërkohet. Ndoshta ofruesit e tjerë janë të ndryshëm, nuk jam e sigurt. Kujdesi ynë shëndetësor është mut. Unë jam e kënaqur që ka një markë të përballueshme evropiane!
Andon/ Vlorë
Po, në vendin tonë mund të vdesësh. Jam 59 vjeç. Dy të tretat e bashkëmoshatarëve të mi vdiqën, dhe pjesa tjetër mezi lëvizin për shkak të dhimbjes së përjetshme në këmbë, krahë, kurriz… Nuk ia vlen ta mendosh.
Kujtim/ Elbasan
Ky ilaç është vërtet i mrekullueshëm. Unë u trajtova verën e kaluar (djali im u kthye nga Gjermania). Dhimbja është zhdukur! Deri më tani, nuk kam pasur djegie. Jam i befasuar. Ndihem sikur të isha përsëri 20 vjeç. Ia rekomandoj të gjithëve. Mos harroni pasi tani kushton vetëm 3900   ALL nuk keni asgjë për të humbur!
Alisa/ Tiranë
Unë gjithashtu kam një përvojë pozitive me Nautubone. Unë kam qenë gjithmonë në injeksione, dhe pasi mora Nautubone, kam ca muaj që po fluturoj si zog!
Lusi/ Durrës
Më pëlqeu shumë kjo markë. Unë së pari mora etodolac, meloxicam pastaj cetorol. Por pastaj papritmas ata nuk dhanë më efekt. Unë shkova te mjeku dhe ai më këshilloi të provoja Nautubone-in e ri (mjeku ishte i ri, me siguri akoma beson që ilaçi duhet të jetë për njerëzit, jo për të pompuar para nga ne!). Nautubone më ndihmoi që në aplikimin e parë. Dhimbja është eliminuar pothuajse menjëherë, por kam marrë një kurë, siç më këshilloi mjeku. Tre javë më vonë harrova se si kam qenë ndier. Ndihem mirë, ashtu siç isha përsëri i ri!
Dritan/ Durrës
Fqinji im, i cili është 72 vjeç, shpesh ishte ankuar për shpinën. Por muajin e kaluar e pashë atë aktiv dhe të gëzuar. Ai tha se kishte përdorur Nautubone që ia kishte sjellë nipi nga diku.
Tanja/ Korçë
Kam lexuar shumë përshtypje në forume gjermane nga gjermanët në lidhje me Nautubone, po kuptoj se po, baron stoku! Falë Zotit isha me kohë për ta porositur për 3900 ALL. Më thanë përmes telefonit që kanë mbetur shumë pak. Forca Shqipëria!
Pandi/ Fier
Kam zbuluar Nautubone në një nga forumet për problemet me kyçet. Shumë njerëz mburren me rezultatet e tyre. Vendosa ta porosisja dhe unë. Unë e përdora atë vetëm për 3 ditë dhe mund të shoh një përmirësim të dukshëm. Dhimbja është eliminuar plotësisht; është akoma pak e fryrë, por shumë më pak se më parë. Do të kthehem pasi të mbaroj kurën, por jam shumë i lumtur deri më tani.
Maria/ E panjohur
Faleminderit. Unë e porosita për veten dhe burrin tim. E pyeta konsulentin e tyre kur do të dale në farmaci dhe ai tha se nuk ia ka idenë. Kjo është e vetmja mundësi për të provuar këtë markë.
Helena/ Tiranë
Faleminderit!

Sasia e mbetur e Nautubone 23 copë.

Porositë për të marrë Nautubone nën programin preferencial do të ndërpriten së shpejti

Porosit tani