Реклами

Почеток Здравје Шеќер во крвта

4 тајни за намалување на нивото на шеќер во крвта

face

Од Ѓоко Велјановски |

face
imgimg

Нивото на шеќер во крвта е примарна грижа за луѓето со дијабетес. Високото ниво на шеќер во крвта, познато како хипергликемија, се јавува кога шеќерот во крвта на едно лице е над 180 милиграми на децилитар (mg/dL).

Но, дали знаевте дека нередовното ниво на шеќер во крвта може да има сериозно негативно влијание врз здравјето и квалитетот на животот на „пред-дијабетичарите“ кои доживуваат симптоми без да знаат за тоа?

Во оваа статија, ги разгледуваме 4-те најдобри тајни за намалување на нивото на шеќер во крвта.

Зошто е важно управувањето со шеќерот во крвта?

img

Одржувањето на шеќерот во крвта на целните нивоа може да ви помогне да избегнете здравствени проблеми поврзани со високите нивоа на шеќер во крвта.

Со текот на времето, одржувањето на шеќерот во крвта на нездраво ниво може да ги оштети малите и големите крвни садови во неколку органи и системи, што доведува до сериозни последици, вклучително и: оштетување на видот и слепило, чиреви на стапалата, инфекции и ампутации, откажување на бубрезите и дијализа, срцеви и мозочни удари, периферни васкуларни заболувања и оштетување на нервниот систем, што доведува до болка и слабост.

Видете ја оваа неверојатна статистика: до 90% од луѓето во Македонија имаат нерегулиран шеќер во крвта. Дали се чувствувате погладни отколку што е нормално? Или пожедни? Дали чувствувате болка во горниот дел од бутовите или чувствувате дека глуждовите и стапалата ви се отечени? Ако е така, тогаш има големи шанси всушност да страдате од последиците од непостојаното ниво на шеќер во крвта.

Со одржување на нивото на шеќер во крвта под 100 mg/dL пред јадење и под 180 mg/dL после јадење, може значително да го намалите ризикот од негативни ефекти од нередовното ниво на шеќер во крвта.

Како да се намалат нивоата на шеќер во крвта

img

Еве ги првите 4 начини како може да го намалите високото ниво на шеќер во крвта и да го намалите ризикот од компликации:

1 Намалете го внесот на јаглехидрати

Истражувачите спроведоа студии што покажуваат дека исхраната со малку јаглехидрати и многу белковини го намалува нивото на шеќер во крвта.

Телото ги разградува јаглехидратите во шеќер што телото го користи како енергија. Некои јаглехидрати се неопходни во исхраната. Сепак, кај многу луѓе (особено оние со дијабетес), јадењето премногу јаглехидрати може да предизвика преголемо зголемување на шеќерот во крвта.

Намалувањето на количината на јаглехидрати што лицето ја јаде го намалува зголемувањето на шеќерот во крвта кај лицето.

2 Јадете ги вистинските јаглехидрати

Двата главни вида јаглехидрати, прости и сложени, различно влијаат на нивото на шеќер во крвта.

Простите јаглехидрати главно се состојат од еден вид на шеќер. Нив ги има во храната како што е белиот леб, тестенините и слатките. Телото ги разградува овие јаглехидрати во шеќер многу брзо, а тоа предизвикува нивото на шеќер во крвта брзо да се покачи.

Сложените јаглехидрати се состојат од три или повеќе шеќери поврзани заедно. Бидејќи хемискиот состав на овие видови јаглехидрати е сложен, на телото му треба подолго време за да ги разгради.

Како резултат, шеќерот се ослободува постепено во организмот, што значи дека нивото на шеќер во крвта не се зголемува нагло откако ќе ги изедете. Примери за сложени јаглехидрати се овесот од цели зрна и слаткиот компир.

3 Изберете храна со низок гликемиски индекс

Гликемискиот индекс мери и рангира разни видови на храна според тоа колкаво покачување предизвикуваат на нивото на шеќер во крвта. Истражувањата покажуваат дека јадењето храна со низок гликемиски индекс го намалува нивото на шеќер во крвта.

Намирници со низок гликемиски индекс се оние кои имаат резултат под 55 на гликемискиот индекс. Примери за храна со низок гликемиски индекс се: сладок компир, киноа, мешунки, млеко со малку масти, зелен лиснат зеленчук, зеленчук без скроб, ореви, семиња, месо и риба.

4 Редовно земајте додатоци за поддршка на шеќерот во крвта

Додатоци за поддршка на шеќерот во крвта како што е DiaTea деновиве честопати се објавуваат во медиумите и тоа со добра причина.

Произведен е од природни, клинички тестирани состојки, DiaTea докажано е ефикасен во стабилизирањето на нивото на шеќерот во крвта. Главните придобивки од земањето на додатокот вклучуваат поддршка на здравата метаболичка функција, смимулирање здрав метаболизам на јаглехидратите и липидите и одржување здраво ниво на шеќерот во крвта.

Дополнителен бонус е тоа што може да ви помогне да ја намалите тежината, бидејќи високото ниво на шеќер во крвта може да предизвика ослободување на премногу инсулин, што од своја страна го спречува телото да ги согорува мастите.

Најдобро од сè, лесно се користи. Сварете и пијте од незасладениот чај неколкупати на ден. Бидејќи е направен од природни состојки, не е потребен рецепт за да се купи.

Што друго треба да знам?

Кратката верзија? Дека ако страдате од негативните ефекти на непостојаниот шеќер во крвта, треба да купите DiaTea токму сега.

Потребни ви се повеќе информации? Еве повеќе детали зошто DiaTea е толку добар:

НАВИСТИНА е природен.
DiaTea е природно решение, мешавина од растителни екстракти. Не е потребен рецепт.

Загарантирано ќе ви помогне.
DiaTea има 100% гаранција за задоволство, што значи дека нема што да изгубите,

Каде да го купам?

Не купувајте евтини фалсификати од интернет. Посетете ја нивната веб-страница за да го купите вистинскиот DiaTea сега.

Престанете да трошите пари. Преземете ја контролата денес.

Ако непостојаното ниво на шеќер во крвта ви предизвикува болка и фрустрација и ви го намалува квалитетот на животот, тогаш ви треба подобро решение. Преземете ја контролата и купете DiaTea.

Специјална промоција за нашите читатели

img Известување: достапни се само уште 20 шишиња.

Специјалната промоција завршува на:

img
img

Понудата е достапна само за ограничено време.

50% попуст денес

4800 MKD

2400 MKD

Коментари imgimg

347 коментари img

img

Елена img Врвен коментатор

Ми се допаѓа какво е чувството во моите нозе сега! Се чувствував толку лошо толку долго. Заборавив како е да имаш здрави нозе.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img

Тодор • img 172 следбеници

Многу месеци се борев со шеќерот во крвта и знаев дека треба да земам лекови на рецепт за да го нормализирам. Бев многу среќен кога дознав дека можам да го регулирам сам.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img

Јулија • img 122 следбеници

Можам да се шетам околу мојата куќа и двор со леснотија. Не можев да го кажам тоа пред 2 месеци, бидејќи бев речиси врзана за кревет поради вкочанетоста на стапалата.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img

Моника • img 67 следбеници

Ме топли и ми се допаѓа! Поради лошата циркулација, рацете и нозете ми беа студени по цел ден. Сега сето тоа го снема.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img

Стојан • img 49 следбеници

Танцував за прв пат по повеќе од 10 години. Никогаш не помислив дека нозете ќе бидат доволно здрави за да го правам тоа повторно. Но, за среќа, не бев во право.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img

Цвете • img 38 следбеници

Повторно се чувствувам нормално. Нозете ми изгледаат многу подобро од порано. Не чувствувам вкочанетост.

Одговори • Ми се допаѓа • Следи ја објавата

img