„Планирам да живеам 120 години.“ 92-годишниот светски шампион ни раскажа како си го продолжил животот и се ослободил од високиот крвен притисок без да пие апчиња.

Петре Ацески освои 2 златни медали и постави светски рекорд во пливање на 50 метри оддалеченост на меѓународното првенство во пливање за ветерани што се одржа во Лондон. Петре Ацески има 92 години, но кога се работи за издржливоста, нивото на активност и здравјето, тој остава многу 40-годишници зад себе.

Сепак, Петре Ацески не бил секогаш толку здрав. Кога наполни 50 години, се разболе многу, доживеа сериозен срцев удар на 60-годишна возраст и беше прогласен за инвалид на 68-годишна возраст.

Животот на Петре Ацески едвај се држеше на конец кога реши сериозно да го сфати своето здравје. Како резултат, тој целосно се опорави за 2 години. А на 80-годишна возраст, кога лекарите го прегледаа пензионираниот човек, беа изненадени од тоа колку е здрав на толкава возраст: Можеа дури да ме испратат и во вселената“ (*тој беше здрав исто колку астронаутите).

Кога наполни 92 години, Петре Ацески стана светски шампион во пливање: сето тоа и покрај фактот дека г-дин Ацески мораше да се снајде како пензионер во Битола со приход едвај доволен за да се прехрани.

Како успеа да го зајакне своето здравје и да го продолжи животот за да стане светски шампион?

Петре Ацески ја сподели тајната за долгиот живот со нашиот дописник.

Петре Ацески е постар граѓанин кој стана светски шампион во пливање за ветерани на 92 години.

Дописник: Господине Ацески, моето најважно прашање е како е можно да се живее на таков весел, здрав и активен начин на толкава возраст и да се освојуваат медали на турнири? Која е вашата тајна?

Јас не живеев вака отсекогаш. Работев на градилишта цел живот, прво како надзорник, а потоа подоцна во градежен фонд во Скопје. Овој вид на работа е многу стресен и напорен. Кога наполнив 50 години, мојот крвен притисок започна да се крева се повисоко и повисоко, поретко на почетокот, а потоа почесто и не се враќаше на нормала. Така, од тој момент постојано се борев со висок крвен притисок. Ми дијагностицираа хипертензија предизвикана од возраста.

Лекарите ми препишаа лекови за намалување на крвниот притисок. Веќе не се сеќавам на нивните точни имиња. Тие ми помогнаа, но ако случајно пропуштев таблета, крвниот притисок веднаш се зголемуваше. Колку што знам, високиот крвен притисок сè уште се лекува на ист начин, ништо не се сменило 20 години. Сѐ уште не откриле нови лекови.

Во исто време, продолжив да работам, иако се чувствував многу старо. А еднаш брза помош ме однесе од градилиштето затоа што имав срцев удар. Всушност, лекарите ме вратија од другиот свет и поминав еден месец во болница. Потоа, ме вратија од болницата дома и ми закажаа лекарски преглед.

Лекарот ми препиша уште повеќе лекови за намалување на крвниот притисок покрај оние што веќе ги земав. Јасно се сеќавам, како да беше вчера: практично морав да пијам по неколку апчиња секој ден. Тие чинат многу пари. Ја посетував аптеката толку често како да сум одел во самопослуга.

Дозата на таблетите мораше дополнително да се зголеми со текот на времето. Но, јас не се опоравив од болеста на тој начин. Тоа не беше можно дури и со тие лекови. Бев прогласен за инвалид на возраст од 68 години и присилно се пензионирав.

Практично ме испратија да ги проживеам последните 3-4, можеби 5 години дома. Да, бев свесен дека мојот живот е пред крај. Не се чувствував добро. Ако случајно се чувствував добро кога ќе се разбудев и ништо не ме болеше, мислев дека сум на одмор.

Веројатно така ќе си умрев ако не сретнев еден познаник. Неговиот брат работел како истражувач на Институтот за кардиологија. Веднаш ме извести дека моите вени се калцифицирани и стеснети. И ако ги исчистам, ќе можам да продолжам да живеам. Тој ми го објасни следново: крвните садови се како цевки, само што овие цевки се наоѓаат во човечкото тело. Крвта тече низ овие цевки, а крвта ги снабдува вашите органи со хранливи материи и ги отстранува отпадните материи од нив.

Како што растеме, холестеролот и другите супстанции се таложат во крвните садови, бидејќи често не јадеме здраво, пиеме премногу алкохол, пушиме и стануваме непотребно вознемирени. Крвните садови се валкаат како цевки кога ќе 'рѓосаат. Холестеролот се депонира во дебел слој на ѕидовите на крвните садови, како и во свиоците на крвните садови. Како резултат на тоа, волуменот на крвните садови се стеснува и сè помалку крв тече низ нив за да ги снабди органите. Органите со тоа добиваат помалку хранливи материи и ова ги прави болни. Само замислете си како би било да јадете 3 до 5 пати помалку отколку што јадете сега. Вие би биле неверојатно уморни, а истото се случува и со вашите внатрешни органи.

Со цел да се компензира овој проблем, вашето срце се обидува да испумпува се повеќе и повеќе крв. Ова има природна последица т.е. зголемен артериски притисок.

Да, високиот крвен притисок е дефинитивно опасен за крвните садови, бидејќи тие можат да распукаат или да се ослободи тромб, што може да доведе до срцев или мозочен удар. Затоа, лекарите препишуваат лекови за намалување на крвниот притисок. Меѓутоа, падот на крвниот притисок повторно доведува до недоволен пристап до потребните хранливи материи. Бесконечен маѓепсан круг се формира на овој начин.

Покрај хипертонија, многу други болести се последица од стеснувањето на крвните садови и тоа предизвикува повеќе од 87% од заболувањата кај 50, 60 и 70-годишните луѓе.

Сепак, малку луѓе се свесни дека постојат и други начини да се излечи овој здравствен проблем – ТРЕБА ДА ГИ ИСЧИСТЕТЕ СВОИТЕ КРВНИ САДОВИ АКО САКАТЕ ДА ГО НАМАЛИТЕ КРВНИОТ ПРИТИСОК И ДА ЈА ОБНОВИТЕ ЦИРКУЛАЦИЈАТА ВО ВНАТРЕШНИТЕ ОРГАНИ. Тоа е најголемата тајна. Веднаш штом започнав да ги чистам вените, циркулацијата целосно ми се обнови. Моето срце повторно работеше како часовник и крвниот притисок ми се врати во нормала. Покрај тоа, и сите мои внатрешни органи се обновија.

Веќе немав болка во бубрегот, па дури и претходната болка во зглобовите ја снема заедно со мојата ужасна главоболка. Се чувствувам весело и силно. Кога првпат ги исчистив вените, започнав и да спортувам. Почнав со трчање, а потоа продолжив со пливање во базенот. А сега веќе освоив два медала. Да ми кажеа кога имав 50 години дека ќе бидам светски шампион во пливање на 92 години немаше да поверувам. Сега планирам да живеам најмалку 120 години.

Дописник: Зошто мислите дека лекарите толку малку зборуваат за овој метод на намалување на крвниот притисок, иако го продолжува животот?

Кажете ми, кому му требаат стари луѓе? Старите луѓе се само товар за сите. На економијата не ѝ е од корист ако се лекуваат и им се продолжува животот, затоа што колку подолго живееме, толку подолго треба да ја плаќаат нашата пензија. Постарите луѓе ја влечат надолу секоја економија. Затоа, никој не се занимава со продолжување на нашиот живот.

Покрај тоа, лекувањето на болестите (особено срцевите болести) е бизнис вреден повеќе милиони долари денес. Само соберете колку трошите на таблети и лекари. Потоа, размислете колку од овие пациенти сè уште се таму. И секој од нив значи дополнителен приход. Затоа, на фармацевтските компании не им е профитабилно да ги лекуваат луѓето. Тие ќе заработат многу повеќе ако продаваат неефикасни лекови што се користат само привремено.

Ние сакаме да живееме подолго, но на другите не им е гајле, па затоа мора сами да се лекуваме. Очигледно, земањето таблети не е опција за намалување на крвниот притисок. Ако сакате да живеете долго, треба да ги исчистите вените. Тоа е единственото можно решение.

Дописник: Може ли да ни кажете како точно да ги исчистиме крвните садови?

Всушност, тоа се решава многу лесно деновиве. Претходно, специјалните билки требаше да се нарачаат од Алпите и да се направат тинктури од нив, а потоа чистењето траеше со месеци (во мојот случај, првиот пат беа потребни скоро 6 месеца!). Во денешно време, веќе не мора да се мачите со ништо и процесот на чистење трае само 2 недели!

Постои многу добар производ наречен Hyperdrops. Развиен е специјално за да се изврши чистење на крвните садови. Ставете до 20 капки во чаша вода и пијте 3 пати на ден половина час пред оброк во период од најмалку два месеци и тоа е тоа.

Предлагам чистење на вените на секои 2-3 години. Ако го направите тоа, ќе живеете 80 или 100 години, а можеби дури и 120 години. Нема да се разболите, а ќе може да живеете активен и весел живот. Верувајте ми, ова е многу подобро отколку да се обидувате да ги поминувате деновите мачејќи се како старец кој е речиси мртов!

Се чини дека методот на пензионираниот македонски спортист е ефикасен. Дали е тоа навистина така? Пред да ја објавиме оваа статија за нашите читатели, решивме да се консултираме со познатиот македонски кардиолог, Мартин Геогиев, кој работи како главен лекар на Одделот за хируршко лекување на болести на аортата во Македонскиот национален институт за кардиологија.

Мартин Георгиев – главен македонски кардиолог, кој својот живот го посвети на лекување на пациентите со срцеви заболувања. Автор е на повеќе научни статии за заздравување на крвните садови и срцето.

Дописник: Одлично, дали мислите дека методот за чистење на крвните садови навистина го заздравува телото?

Да, тоа е точно. Чистите крвни садови се многу важни за вашето здравје. Се разбира, како лаик, Петре Ацески во голема мера поедностави како функционираат процесите во човечкото тело, но суштината на тоа е навистина вистинита.

Методите за чистење на крвните садови ги користат и водечките политичари, тие редовно ги чистат вените во клиниките. Оттука првично потекнува нашето знаење за чистење на крвните садови. И не заборавајте дека познаникот на Петре Ацески е истражувач во институтот.

Сè на сè, можам да кажам дека овој производ е навистина потребен. Покрај тоа, сѐ повеќе лекари сметаат дека треба да се направи задолжителен за сите луѓе над 50 години. Овој метод помага да се продолжи животот и да се спречи високиот крвен притисок на старост. Всушност, стеснетите крвни садови предизвикуваат висок крвен притисок во 96% од случаите – ова е научно докажан факт.

Дописник: Може ли да ни кажете нешто повеќе за тинктурата наречена Hyperdrops? Каков вид на производ е тоа?

Hyperdrops е произведен локално и истиот е развиен од истражувачкиот институт на нашето одделение за клиничка кардиологија. Тој е водечки институт во земјата. Според моето знаење, во претходната декада, овој додаток бил развиен врз основа на лековите што се користеле за лекување на врвни политичари и богатите поединци од општеството. Формулата, се разбира, е значително подобрена од научниците, бидејќи денешните технологии се многу понапредни отколку пред 50-60 години. Па така, додатокот функционира уште подобро денес, иако долго време се покажа дека е исклучително ефикасен и се верува дека може да ги „подмлади луѓето“.

Главната активна супстанција на Hyperdrops е дивиот лук или Allium ursinum. Оваа активна супстанција е во состојба да навлезе во молекулите на холестерол и да ги разгради одвнатре.

Го проучувавме овој додаток на Институтот за кардиолошки истражувања и откривме дека тој многу добро ги чисти крвните садови по практично 1-2 недели од земањето. Дозволете ми да ви ги покажам резултатите од студиите. Вкупно 300 волонтери учествуваа во истражувањето.

  • Холестеролот и другите загадувачи целосно исчезнаа од крвните садови – 96% од учесниците
  • Нивото на лош холестерол се намали – 98% од учесниците
  • Крвниот притисок се спушти на нормално ниво – 94% од пациентите
  • Главоболката исчезна – 99% од пациентите
  • Видот се подобри – 74% од испитаниците
  • Третманот на хронични болести стана поефикасен – 99% од учесниците

Покрај активната состојка, наречена Allium ursinum, Hyperdrops содржи витамин Ц, есенцијално масло, каротен и протеини што добро влијаат на срцето и крвните садови. Нема да ги набројам сите, ќе споменам само неколку.

Витамин Ц

Ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и го подобрува нивниот тонус. Ги намалува шансите за развој на атеросклероза и хипертензична криза.

Витамин А

Ја нормализира пропустливоста на малите капилари.

Витамин Б1

Го зајакнува срцевиот мускул. Тоа помага да се спречат срцеви удари.

Витамин Б2

Го зголемува нивото на кислород во крвта.

Витамин Б3

Ги шири крвните садови и после употребата веднаш го намалува крвниот притисок.

Витамин Б12

Ја подобрува коагулацијата на крвта.

Див лук

Го отстранува вишокот на течности од телото.

Есенцијално масло

Го ублажува едемот, којшто честопати се јавува кај пациенти со хипертензија.

Каротен

Го подобрува тонусот на ѕидовите на крвните садови и го стабилизира нервниот систем.

Протеини

Ги намалува шансите за развој на хипертензична криза и мозочен удар.

Значи, овој додаток е многу сложен. Тој има за цел да ја подобри целокупната состојба на кардиоваскуларниот систем кај постарите од 50 години.

Дописник: Како може да се набави Hyperdrops и колку чини?

За жал, морам да ви кажам дека има некои потешкотии околу тоа. Се покажа дека синџирите на аптеки, лекарите, па дури и пензискиот фонд не се толку позитивни во врска со додатокот. Така, некои луѓе во нашата земја се обидоа да сторат сè (вклучително и користење нелегални методи) за да го отстранат Hyperdrops од пазарот и имаа делумен успех. Истражувачкиот институт за клиничка кардиологија веќе изјави дека тие немаат енергија, време и можност да се борат против властите и затоа изјавија дека нема да бидат вклучени во производството на Hyperdrops во следните 2-3 години.

Сепак, имаме добри вести за македонските пензионери: тие одлучија да ја продадат преостанатата количина на Hyperdrops, произведен од Истражувачкиот институт за клиничка кардиологија, по намалена цена за населението. Покрај тоа, додатокот може да се нарача од каде било во Македонија и истиот ќе биде доставен по пошта.

Ќе ви опишам чекор по чекор што треба да направите ако сакате да купите Hyperdrops.

Треба да го направите следново:

Не ви е потребен рецепт, а сите пријавени ќе добијат е-порака дека го добиле производот по принципот „прв дојден, прв услужен“.

Дозволете ми да ве предупредам дека од додатокот останаа само неколку кутии. Значи, ако го порачате утре, можеби нема да го има на залиха. Доколку сакате да ги исчистите крвните садови, да се ослободите од високиот крвен притисок и да си го продолжите животот, порачајте го вашиот Hyperdrops уште сега додека е сè уште на залиха. Можеби нема да имате можност да го сторите тоа повторно.

Внимание!
Посетителите на нашата веб-страница ќе имаат ексклузивна можност да го порачаат. Hyperdrops со попуст до 50%! За да го направите ова, свртете го тркалото на среќата со притискање на копчето „ЗАВРТИ“ и потоа почекајте додека не запре целосно. Кој знае, можеби вие сте среќната личност која денес може да заштеди многу пари! Со среќа!

ЗАВРТИ
Победивте! 4800 MKD 2400 MKD

Побрзајте да ја направите вашата нарачка со попуст сѐ додека понудата не биде предадена на следниот читател!
Понудата ќе биде неважечка по:

Понуда (до):


Честитки!

Може да нарачате Hyperdrops со 50% попуст!

ВО РЕД

Коментари

Кире Петров

Ова навистина вреди да се проба! Досега, Hyperdrops е најдобриот производ за мојот висок крвен притисок. Го пијам само 5 дена, но денес се разбудив со нормален крвен притисок. Како и да е, денес не пиев никакви таблети освен Hyperdrops. Навистина се надевам дека може да ми помогнете целосно да се ослободам од високиот крвен притисок!

Фросина Крстевска

Ви благодарам за информацијата. Само што направив нарачка. Ми рекоа дека едно лице може да купи максимум 3 кутии истовремено.

Далибор Велинов

Тукушто го нарачав. Веќе слушнав за Hyperdrops. Оние што го спомнаа многу го пофалија, но не знаев каде да го купам досега. Сега знам. И има намалена цена!

Роберт Крстев

Благодарам!

Лазар Николовски

Овој додаток е навистина одличен. Страдам од висок крвен притисок веќе 10 години. Моите симптоми првпат се појавија кога имав 42 години. Ништо не ми помогна, мојот крвен притисок остана висок. Откако започнав да користам Hyperdrops, заборавив што е тоа висок крвен притисок! Значи, нашите специјалисти можат да направат добри додатоци.

Кристина Гошева

Го пијам веќе две недели. Пред да започнам да го користам, нивото на холестерол ми беше 7,8 и по две недели се спушти на 4,6. Почнав да се чувствувам многу поздраво. Нарачав уште 2 кутии за мојот сопруг, за секој случај. Го препорачувам на сите!

Дарко Миленкоски

Слушнав за овој додаток од мојот сосед и тој многу го пофали. Неговиот лекар го советувал да го зема. Иако го порачал од друга веб-страница, каде што бил поскап. Ќе му ја покажам оваа страница.

Изабела Ристева

Списокот на состојки во Hyperdrops е навистина импресивен!

Ребека Ванкова

Ги имав следниве симптоми: флуктуации на крвниот притисок, слабост, забрзано чукање на срцето, постојана вртоглавица, неможност за работа како резултат на брмчење и зуење во главата. Го испробав Hyperdrops и сите симптоми ги снема. Штета е што овој прекрасен додаток веќе нема да биде достапен. Што ли мислат лекарите!

Гордана Фидановска

Имав холестерол наталожен во мојата каротидна артерија. Hyperdrops ми помогна многу. На крај, операцијата не ми беше неопходна. Мојот лекар го препорача овој додаток. Јас бев една од првите што го нарачаа од оваа страница .

Васко Стефановски

Ви благодарам за информацијата. Го нарачав додатокот. Ми рекоа дека нема многу на залиха, но сè уште го имаат.

Гордана Николова

И јас редовно ги чистам вените. Се чувствувам силно и здраво. Многу од моите врсници умреа многу одамна.

Ирена Велјаноска

Нарачав Hyperdrops од страницата. Страдам од наследен висок крвен притисок, веќе трет степен. Морав континуирано да пијам лекови. А мојот крвен притисок ретко се спушташе под 180/110. Сепак, сега е сосема нормален бидејќи го пробав третманот Hyperdrops. Тоа навистина ме спаси!

Трајче Колевски

Еден од моите пријатели се жалеше од многу болести, тој има проблеми со сè, од стомакот до срцето. Сепак, минатиот месец тој стана видливо повесел и поактивен. Рече дека земал Hyperdrops. Има 72 години.

Александра Трајкоска

Ви благодарам. Успеав да го порачам.

Наталија Крстиќ

Купете го додека може да го добиете на попуст. Или нема да може да го набавите дури ни по скапа цена.

Нарачајте Hyperdrops по намалена цена